There were 205 entries judged and 115 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stMark KeckDH Brett Single28A: Brett BeerBoston Wort Processors
2ndPhil Nerboso:'(5D: German PilsBoston Wort Processors
3rdJim Prucha#21519C: American Brown AleBrew Free or Die

Winning Entries

Table 1: Table 1 - AM Session (24 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stPhil Nerboso:'(5D: German Pils
2ndStephen BassNörf Nörf5B: Kolsch
3rdPhil Nerboso:o-I-<2A: International Pale Lager
HMDylan SalvatoreMittagessen Bier7A: Vienna Lager

Table 1: Pre-Judge (30 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJohn DrelickSolar21B: Specialty IPA
2ndMarco BorbaAmerican Heffah21B: Specialty IPA
3rdJames MarshallScratchin' The Itch21A: American IPA

Table 2: Table 2 - AM Session (17 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stPhil Nerboso; )8B: Schwarzbier
2ndSteven Landgren
Co-Brewer: Peter Leas, Dan Kingsley, Roger & Darlene Kingsley, Paul & David Maginn, Matthias & Lucas West, Michael, Katherine & Jacob Aronson, Brian Albrecht, Mark Hall And Matt Killeen
A Dark And Storm Night #28B: Schwarzbier
3rdJamie BurnetWonkavator9A: Doppelbock

Table 3: Table 3 - AM Session (22 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJim Prucha#21519C: American Brown Ale
2ndWilliam Ihburg 9 Month Investigation 18B: American Pale Ale
3rdDan PrestonTopaz12A: English Golden Ale

Table 4: Table 4 - AM Session (24 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stMark KeckDH Brett Single28A: Brett Beer
2ndDylan SalvatoreYou're The Doctor23A: Berliner Weisse
3rdMarco BorbaUltra Sour28C: Wild Specialty Beer
HMKarl Metzemaekers
Co-Brewer: TJ Catalano
F323B: Flanders Red Ale

Table 5: Table 1 - PM Session (17 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stMark Keck
Co-Brewer: Maurice Dalton
I Don't Conversate, I Don't Compromise20B: American Stout
2ndPhil Nerboso= (0)13B: English Brown Ale
3rdRyan NickersonBlack Dog20A: American Porter

Table 6: Table 2 - PM Session (20 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stAlex MacIntoshClan MacIntosh17C: Wee Heavy
2ndJason SapienzaI Forgot To Add Steve's Favorite Malt26B: Belgian Dubbel
3rdNicholas GrinerBitter Lip11B: Best Bitter
HMDana CollinsDr. Tea Bags26B: Belgian Dubbel

Table 7: Table 3 - PM Session (29 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stDoug SchmidtBrett The Berries29A: Fruit Beer
2ndVincent MancusoA Million Brainwashed Zombies Will Always Be Heard Screaming29A: Fruit Beer
3rdBilly CarpenterWV33B: Specialty Wood-Aged Beer
HMZeph OzaroffBurnt Weeny Sandwich34C: Experimental Beer

Table 8: Table 4 - PM Session (22 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJim Prucha#21410C: Weizenbock
2ndRoss DruckenmillerBoston Calling10A: Weissbier
3rdDylan SalvatoreBiere De La Vallee De La Senne25B: Saison